SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból w okolicach kolca biodrowego

Cześć. Otwórz mój problem z którym się zmagam już od 3-4 tyg plus minus zaczął się od ćwiczenia good morning, które w tedy robiłem a potem martwy ciąg jeszce na dobicie. Ogólnie to nie mam pojęcia który mięsień jest za to odpowiedzialny ale chodzi mi o ból w okolicach kolca biodrowego tylnego, prostownika grzbietu w dolnym odcinku lędźwiowym i górnym krzyżowym i pośladku lewym. Ogólnie tylko lewa stronę odczuwam. Byłem na igłach suchych i był zabieg na biodrow lędźwiowy i na prostownik. Kilka dni było Okey ale jak wróciłem na siady to znowu odczułem ból. Nie mam pojęcia co może być nie tak staram się zaangażować bardziej teraz brzuch by odciążyć ten prostownik. Lub to miejsce co boli. Nie mam pojęcia co jeszcze mogę zrobić bo rozciągam się regularnie i dużo odpoczywam. Staram się jak mohe ale on i tak oczywalny jest przy zejściu poniższej 90 stopni przy siadzie, zercherach lub innych. Przy gobletach odziwo nie boli. Może źle wytwarzam napięcie lub jest nie zbyt trzymane.

Dejw 18 September 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim, jeśli zaczyna nas boleć miejsce przyczepu, to na sam początek koniecznie trzeba szukać przyczyny w mięśniach, jakie w danym miejscu są przyczepione. Czy nie są one skrócone, zbyt mocna napięte lub zbyt słabe, co również może być przyczyną dolegliwości. Tutaj trudno będzie ocenić samemu, czy faktycznie problem występuje, dlatego rolą fizjoterapeuty będzie zbadanie tematu.

Tutaj również nie tylko same mięśnie trzeba wziąć pod uwagę, ale również ustawienie miednicy, postawę ciała, czy długość kończyn dolnych. Jak sam zauważyłeś, zabiegi u fizjoterapeuty pomagają na krótką metę, a problem zaczyna się ponownie pojawiać, gdy trenujesz. Wyłapałeś też, że ból i napięcie pojawia się podczas specyficznych ruchów, jak np. przysiady, czy "dzień dobry". Może być to już pewna wskazówka, że wykonanie techniczne obu ćwiczeń może wymagać pewnej poprawy. Samo umiejscowienie sztangi na barkach, może być tutaj powodem do napięcia mięśni w okolicy kolca, co generuje mocne napięcie i ból.

Polecamy również: Ból w dole pleców, przyczyny i leczenie bólu w odcinku lędzwiowym

Co robić?

Jeżeli do tej pory wszystko było robione, jak należy, byłeś u fizjoterapeuty po pomoc, nie widział tam nic, co mogło być bezpośrednią przyczyną bólu, a ból pojawia się, gdy wykonujesz przysiady, czy skłony z obciążeniem, to pozostaje obecnie zadbać o to, aby poprawić technikę treningową wykonywanych ćwiczeń. Być może konieczna jest wizyta u innego specjalisty, który będzie dysponował szerszą wiedzą i być może namierzy coś, czego poprzedni fizjoterapeuta nie był w stanie. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 20 September 2021
0