SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból pleców w trakcie treningu

Witam, mam problem z plecami. W trakcie treningu pojawia się nieznośny ból odcinka krzyżowego. Lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Ćwiczenia też wykonuję prawidłowo. Co mogę stosować aby ból ustąpił? Uniemożliwia on bowiem najprostsze ćwiczenia.

Rastan110 19 October 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Odcinek krzyżowy grzbietu jest to nic innego jak część miednicy, gdzie znajdują się kręgi od S1 do S5 z tą różnicą, że są one ze sobą zrośnięte. Z tego też powodu, odcinek ten jest nieco mniej podatny na urazy i można stwierdzić, że jest miejscem najbardziej wytrzymałym z całego kręgosłupa. Jeżeli boli Cię to miejsce, to najprawdopodobniej ból bierze się ze stawów krzyżowo-biodrowych, gdzie dość często dochodzi do ich zablokowania. WE wyniku pracy manualnej, fizjoterapeuta jest w stanie na pierwszej wizycie odblokować stawy i dać nam znaczą ulgę w odczuwaniu bólu. 

Polecamy również: Ból w dole pleców, przyczyny i leczenie bólu w odcinku lędzwiowym

Innym powodem mogą być narośla, gdzie najbardziej znana fizjoterapeutom jest torbiel Tarlova. Są to torbiele, które charakteryzuje własne unerwienie, stąd pojawiają się dolegliwości bólowe. 

Co robić?
Niestety lekarz pierwszego kontaktu niewiele pomoże. Koniecznie udaj się do osoby, która jest specjalistą w dziedzinie ortopedii lub bezpośrednio do fizjoterapeuty, aby mógł obejrzeć Cię i stwierdzić, czy faktycznie coś jest na rzeczy. Samemu niestety nic nie zdziałasz w tym kierunku, stawy krzyżowe są dość specyficzną strukturą, którą trzeba namierzyć i odpowiednio opracować, aby odblokować miednicę i wyzwolić pacjenta z bólu. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 19 October 2020
0