SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból pleców podczas przysiadów

witam, podczas przysiadów bolą mnie plecy, ale nie jest to odcinek ledzwiowy, a bola mnie plecy w odcinku piersiowy, co zrobic w takim przypadku?

tymek34 24 September 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przysiady są dość skomplikowanym ćwiczeniem, wielostawowym i wymagają od naszego ciała dobrej sprawności fizycznej. U osób, które się do mnie zgłaszają z problemami:  zazwyczaj obserwuje ból bioder, ból dolnego odcinka grzbietu, co jest podyktowane ograniczeniem ruchomości w stawach.

Dlatego też pierwszym krokiem, jaki wykonujemy są:

1. Ocena postawy ciała - czy grzbiet w odcinku piersiowym jest prawidłowo ustawiony, czy nie garbisz się, nie wysuwasz głowy do przodu i nie rotujesz barków. Jeżeli tutaj znajdziemy problem, to będzie to główna przyczyna bólu pleców. Koniecznie trzeba będzie wtedy kompleksowo popracować ze sylwetką.

Zerknij na artykuł, jaki napisałem odnośnie wad postawy i tego, jak sobie z nimi radzić.

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

2. Pospinane mięśnie - skrócenie mięśni zazwyczaj towarzyszyć będzie również wadom postawy, ale nie zawsze. Czasem zbyt mocno napięte struktury w obrębie pleców występują ze względu na długie przesiadywanie, czy przebywanie w niekorzystnej pozycji, a nawet przez mało wygodny materac w łóżku. Tutaj jednak bez wizyty u fizjoterapeuty będzie ciężko, gdyż samemu nie jesteśmy w stanie określić, co jest napięte i czy wymaga to rozluźnienia, tym bardziej odcinek piersiowy jest specyficzny i nawet rollerem piankowy go nie zmobilizujemy. 

Podsumowanie
Tak czy inaczej, jeżeli jest taka możliwość, to umówiłbym się na wizytę u fizjoterapeuty. Niezależnie od tego, czy masz wady postawy, czy też nie, taka wizyta może wiele zmienić na plus w Twoim życiu codziennym i treningach. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 26 September 2021
0