SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

BÓL odcinka lędźwiowego podczas technicznego podciągania na drążku

BÓL odcinka lędźwiowego podczas podciągania. Witam wszystkich, bardzo dziwna sprawa, ponieważ drążek zawsze miałem przykręcony w piwnicy (gdzie jest dosyć niski sufit) i zawsze przy podciąganiu musiałem mieć ugięte nogi. Dzisiaj po 2 tygodniach przerwy związanych z lekką kontuzją barku wróciłem do ćwiczeń, tyle że drążek przykręciłem u siebie w pokoju gdzie sufit jest bardzo wysoki. Przechodząc do sedna, gdy podciągam się na nim na prostych nogach (technicznie, tak jak w zasadzie powinno się to robić) to odczuwam mocny ból w prawej części odcinka lędźwiowego, gdy nogi zegnę do tyłu tak jak kiedyś nic nie boli. Czy jest to oznaka jakiejś lordozy czy czegoś podobnego? Jak mogę to naprawić? Dodam, że na ugiętych nogach podciągałem się ok. 3 miesiące (od wtedy mam drążek).

Szymaan 25 stycznia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Prawidłowa, techniczna pozycja podczas podciągania, faktycznie powinna wyglądać tak, aby ciało było wyprostowane. Dlatego też dobrze jest, jeśli na siłowniach, czy w domu, drążek podwieszony jest dość wysoko. W przypadku, gdy podciągamy się z ugiętymi nogami, wykorzystujemy właśnie napięcie w dolnym odcinku grzbietu, co sprawia, że pogłębiamy lordozę w odcinku lędźwiowym. Jest to wtedy ustawienie nieprawidłowe, które będzie obciążać plecy tam, gdzie nie powinny one pracować. 

Polecamy również: Podciąganie nóg na drążku w zwisie

Co jest nie tak z plecami?

Jeżeli nie było żadnego incydentu, który spowodował, że uszkodzeniu mógł ulec krążek międzykręgowy, to podejrzewam, że problem dotyczy pospinanych mięśni. Problem może zaczynać się już w biodrze, zginaczach biodra, jak i ciągnąc się poprzez miednice do stawu barkowego poprzez powięzie. Niestety tutaj trudno będzie więcej cokolwiek powiedzieć i zadziałać, by trzeba było zbadać ciało palpacyjnie, jak i wykonać parę testów, jeżeli chodzi o długość mięśni itd. 

Co powinieneś zrobić?

Popracuj nad mobilnością. Porozciągaj biodra, rozluźnij mięśnie grzbietu, popraw mobilność w stawach barkowych. 

Zerknij na film



Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 26 stycznia 2021
1
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.