SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból kolana

Witam. Bylam na romansie i mam wynik ale nie bardzo rozumiem Badanie w sekwencjach TSE,SE,TIRM,w obrazach T1,T2,PD ZMIANY BLIZNOWATE PRZYCZEPU UDOWEGO LCL,Z ENTEZOPATIĄ PRZYCZEPU ŚCIEGNA MIEŚNIA PODKOLANOWEGO.PASMA BLIZNOWATE CHRZĄSTKI STAWOWEJ POWIERZCHNI PRZYSRODKOWEJ RZEPKI ZE ZMIANAMI DEGENERACJI CHRZASTKI STOPNIA 3 W SKALI 4 STOPNIPWEJ POGRUBIONA BŁONA MAZISTA KALETKI NADRZEPKOWEJ. OBRZEK CZESCI PODRZEPKOWEJ CIALA HOFFY. OGNISTA PLYNOWE BŁONY MAZISTEJ KALETKI GŁOWY BOCZNEJ MIEŚNIA BRZUCHOWATEGO ŁYDKI. SZCZERZE NIE BARDZO ROZUMIEM WYNIKU

Wiolka 20 listopada 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Faktycznie odpis rezonansu magnetycznego, dla osoby, która po prostu się tym nie zajmuje (nie jest technikiem, czy też fizjo) brzmi, jak kompletny bełkot nie dziwie się, jak na studiach miałem z tym styczność również myślałem sobie, co to ma być. Jednak już tłumacze

Pierwsza część Twojego pytania odnosi się do sposoby, w jaki zostało wykonane obrazowanie. To kompletnie Cię nie powinno interesować, bo są to dane zupełnie techniczne :) 

Co do samego opisu badania:

ZMIANY BLIZNOWATE PRZYCZEPU UDOWEGO LCL,Z ENTEZOPATIĄ PRZYCZEPU ŚCIEGNA MIEŚNIA PODKOLANOWEGO.

Opis odnosi się do przyczepu więzadła strzałkowatego kolana, wystąpienie blizny świadczy o jego wcześniejszym urazie, które po prostu zostało zregenerowane poprzez zbliznowacenie tkanki, jest to proces naturalny "samoleczenia" organizmu. Jednak dalsza część wskazuje na to, że samo więzadło uległo również zmianom przeciążeniowym, które właśnie nazywane są entezopatiami. 

PASMA BLIZNOWATE CHRZĄSTKI STAWOWEJ POWIERZCHNI PRZYSRODKOWEJ RZEPKI ZE ZMIANAMI DEGENERACJI CHRZASTKI STOPNIA 3 W SKALI 4 STOPNIPWEJ POGRUBIONA BŁONA MAZISTA KALETKI NADRZEPKOWEJ.

Kolejna część badania dotyczy samej chrząstki stawowej części udowej. sytuacja podobna do punktu pierwszego, pewne oznaki o przebytych urazach, o czym świadczą powstałe blizny, jednak zaznaczono również stopień zwyrodnienia stawowego, a więc jego uszkodzenia, degeneracji. Oznacza to, że stawy są już w bardzo kiepskiej kondycji i koniecznie trzeba coś zrobić w tym kierunku, aby poprawić ich funkcjonowanie. 

OBRZEK CZESCI PODRZEPKOWEJ CIALA HOFFY. OGNISTA PLYNOWE BŁONY MAZISTEJ KALETKI GŁOWY BOCZNEJ MIEŚNIA BRZUCHOWATEGO ŁYDKI.

Ostatnia część informuje, że tkanki miękkie dookoła stawu zajęte są dodatkowo przez stan zapalny. Jest to kolejne zjawisko, które właśnie towarzyszy tego typu zmianom, zwyrodnieniom, czy kontuzjom stawów. 

Co powinnaś zrobić?
Zdecydowanie udać się z wynikiem badań do ortopedy, który zaplanuje proces leczenia. Można skorzystać dodatkowo ze suplementacji, która nieco wspomoże funkcję stawu, ograniczy nieco stan zapalny, odżywi stawy. Dobrym wyborem jest produkt kolagenowy z dodatkami, które skutecznie wspomagają funkcjonowanie stawu, jak collagen pro od allnutrition
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Collagen_Premium-opis40198.html

 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 20 listopada 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.