SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból kolana przy zginaniu i przysiadach? Rzepka?

Cześć wszystkim! Miewam często tak, że gdy zginam nogę i przysiadam na nią to czuję jak coś w kolanie przeskakuje na zewnątrz, czuję wtedy duży ból, a gdy prostuje nogę to ból jest większy ale kolano wraca na swoje miejsce. Miałem tak już wiele razy, ponad 20 może 30. Po tym przez kilka dni czuję ból w kolanie, a próba zgiecia nogi nasila ból i jest ryzyko powtórki. Czy to może być rzepka? Co z tym zrobić?

Strażak 05 April 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Powstaje zasadnicze pytanie, dlaczego tak robisz?
Ogólnie w treningu, czy fizjo, biomechanice istnieje taka zasada, że nie prowokujemy tych ruchów, które dla nas mogą być szkodliwe.
Jednak jeżeli trenujesz np. jogę i taka pozycja jest u Ciebie obowiązkowa, to pozostaje namierzenie tego, co dzieje się ze stawem.

W pierwszej kolejności musisz namierzyć co przeskakuje.
Czy jest to rzepka faktycznie, gdzie palpacyjnie wyczujesz, czy rzepka przeskakuje do boku, czy jest to coś innego, a samo odczucie przeskakiwania stawu bardziej dotyczy jego środka. 

Jeżeli jest to rzepka, to prawdopodobnie jest to powiązane z jej niestabilnością. Tutaj już konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, aby nakreślił, co w tym przypadku należy robić, jakie działania podjąć i jakie ćwiczenia wykonywać, aby staw był w pełni funkcjonalny.

Jeżeli przeskakuje coś wewnątrz stawu, to faktycznie może to być powiązane z łękotkami. Tutaj już trzeba będzie wykonać testy na możliwe ich uszkodzenie i oszacować, czy faktycznie problem dotyczy łękotek.

Istnieje ryzyko jeszcze, że doszło do uszkodzenia więzadeł krzyżowych i tutaj powstaje niestabilność stawu. Jednak również samemu tego nie określisz i tutaj znów konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty.

Podaliśmy Ci ewentualne przyczyny tego, co się dzieje:

  • brak mobilizacji stawu
  • uszkodzenia w obrębie łękotek
  • niestabilność rzepki
  • uszkodzenie więzadeł krzyżowych (najmniej prawdopodobne)

Teraz potrzebujesz kogoś, kto zdiagnozuje kolano - fizjoterapeutę.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 06 April 2021
0

Dzięki bardzo za odpowiedź

Anonim 07 April 2021