SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bialko przy alergii

Kochani, czy moglby mi ktos pomoc wybrac bialko najlepiej izolat? Alergia na surowice albuminy bydlecej Wysoka nietolerancja laktozy, glutenu i warzyw straczkowych.? Lajf is brutal.

Alergiczka 17 lutego 2021
Ekspert odpowiada

Życie faktycznie bywa czasami brutalne. Dla amatora sportu, szczególnie dyscyplin siłowych i sylwetkowych, tak szerokie spektrum alergii na białka, jak w Twoim przypadku, to faktycznie nie lada problem. Aby bowiem trening siłowy przynosił pożądane efekty w postaci przyrostu masy i siły mięśni, dobowe spożycie białka powinno być relatywnie wysokie; zwykle zaleca się tutaj 2 g białka na 1 kg należnej masy ciała. Taką ilość białka dość ciężko jest dostarczyć organizmowi jedynie samą zrównoważoną dietą; dlatego niezwykle pomocne są w tej sytuacji odżywki wysokobiałkowe, oparte na koncentratach i izolatach białek pokarmowych, z których największą popularnością cieszą się odżywki wysokobiałkowe, oparte o koncentraty lub izolaty białek serwatkowych.

Oczywiście w Twoim przypadku odpadają zarówno odżywki serwatkowe, jak i również wszystkie inne, których podstawę tworzą koncentraty lub izolaty jakichkolwiek białek mlecznych. Jedną z frakcji białek serwatkowych jest bowiem właśnie albumina bydlęca. I wprawdzie istnieją białka serwatkowe pozbawione albuminy, która bywa z nich odfiltrowywana na cele produkcji odżywek dla niemowląt, jak również odżywki oparte na kazeinie, niemniej wszystkie one zawierają zarówno śladowe ilości albuminy, jak  też laktozy, na którą również jesteś uczulony.

W pierwszej kolejności można by więc zaproponować odżywkę wysokobiałkową, opartą o białko jajeczne, z uwagi na porównywalną wartość biologiczną białek jajecznych i serwatkowych. Jednak białko jajeczne to również albumina, konkretnie owoalbumina. W tej sytuacji musiałbyś mieć pewność, że Twoja alergia nie obejmuje albuminy jajecznej. Najlepiej, jakbyś dopytał o to prowadzącego Cię alergologa. Jeżeli byłby z tym problem, należałoby się rozejrzeć pośród białek roślinnych.

Jednak w przypadku białek roślinnych, z całą pewnością odpadają popularne białka sojowe i grochowe, z uwagi na stwierdzoną u Ciebie alergię na warzywa strączkowe. A spośród innych białek roślinnych, chyba najbardziej wartościowe byłby białka ryżowe, oferowane nawet przez rynek w postaci odżywek wysokobiałkowych, opartych o ich izolaty. Białka ryżowe są bowiem, jako jedne z niewielu białek zbożowych, wolne od glutenu, na który też jesteś uczulony. Przy czym przeprowadzone swojego czasu badanie wykazało, że spożywanie po treningu oporowym izolatu białka ryżowego daje takie same efekty w postaci poprawy parametrów składu ciała i zdolności wysiłkowych, jak spożywanie takiej samej porcji izolatu białka serwatkowego.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 18 lutego 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.