SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bark, chrupanie w barku

Mój trening teraz wygląda tak, że wykonuje codziennie "greasing the groove", (oczywiście nie odczuwam po tym zmęczenia, jak narazie) oraz co drugi dzień robie pompki, dipy oraz ćwiczę technikę wyciskania sztangi i martwych (zakładam sobie 30kg.)Wczoraj również ćwiczyłem i obudziłem się z trochę gorszym niz poprzednio bólem po przedniej stronie barku (lewego zdecydowanie bardziej), nie znam dokładnie swojego ciała żeby określić czy to normalne, ale nie czuje jakby ta część barku była przemęczona tylko podczas ruchu ręką w przód, robieniu kół słyszę "chrupanie" i ból (wieczorem już jest zdecydowanie lepiej, ale cały czas słychać "chrupanie") Podejrzewam, że jest to po wyciskaniu sztangi, staram się wykonywać dobrą technikę, ściągam łopatki robie charakterystyczny "mostek" na lędźwiach, jedyny problem jaki może występować to z torem ruchu, jeszcze nie mam wyrobionej stabilizacji, równowagi i pamięci mięśniowej co do trajektorii ruchu. Co powinienm zrobić?

thomalelee 02 października 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Osobiście nie jestem zwolennikiem metody GTG w przypadku osób zdrowych, które chcą podnieść swoje możliwości wysiłkowe. Tego typu metoda sprawdza się w fizjoterapii, rehabilitacji, gdzie chcemy aktywizować układ nerwowy pacjenta, aby szybciej wrócić do pełnej sprawności.

Jednak osobiście uważa, że wykorzystanie GTG z dodatkowym ciężarem, gdzie kilka razy dziennie chcemy męczyć nasz układ nerwowy, ponad jego możliwości, niekoniecznie sprawdzi się u każdego...

Twoje chrupanie w barku może być tutaj właśnie sygnałem ostrzegawczym, że Twoje ciało nie daje sobie rady z regeneracją i po prostu masz podniesiony tonus mięśniowy. Oznacza to, że Twoje mięśnie są pospinane, stawy zaczynają pracować w nienaturalnych płaszczyznach, przez co część tkanek jest obrzęknięta i pojawia się jakiś konflikt, powodujący chrupanie. 

Co poszło nie tak?

Podejrzewam, że wystąpił dysbalans mięśniowy pomiędzy przednią częścią mięśni obręczy barkowej, a jej tyłem, przez co kość ramienna jest rotowana w przód i wysunięta. Musisz przede wszystkim rozluźnić klatkę piersiową, przednią część barku, a wzmocnić grzbiet i tylną część mięśnia naramiennego, aby wyrównać siły działające na staw. 

Chyba że doszło do wystąpienia stanu zapalnego i pojawiła się nieco bardziej poważna kontuzja, ale to już byś musiał skonsultować z fizjoterapeutą na żywo, gdyż przez Internet niestety nie mamy takich możliwości, aby ocenić w takim stopniu to, co się dzieje. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 04 października 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.