SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Badania okresowe w pracy a DMAA

Witam. Jakiś czas temu, ok. 1,5 miesiąca temu polecił mi znajomy przedtreningowke centurion labz. Okazało się, że w swoim składzie zawiera 1-3 dimethylamylamine czy tam DMAA, z tego co się dowiedziałem składnik zabroniony. Za dokładnie 3 tyg. mam badania na przedłużenie świadectwa maszynisty w kolejowej medycynie pracy. Od razu po tej inf. odstawiłam suplement. Moje pytanie jest takie-w związku z tym, że badania z krwi i moczu na narkotyki w pracy są standardem i dość dokładne to mam czego się obawiać na badaniach okresowych??? Z góry dziękuję za odp. W razie czego proszę polecić dobry pre-work. z Waszej oferty z którym nie będę miał takich dylematów a będzie dawał fajne skupienie i moc do treningu.

CK kr 24 marca 2021
Ekspert odpowiada

DMAA, czyli metyloheksanamina lub inaczej metyloheksamina, znana również jako 1,3-dimetyloamylaamina lub geranamina, to syntetyczny lek z grupy amin sympatykomimetycznych, opracowany i wprowadzony na rynek pod koniec lat 40 przez firmę Eli Lilly jako środek na katar, zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa. Lek ten, wstępujący na rynku farmaceutycznym pod nazwą firmową Forthane, został wycofany z tego rynku w 1983 roku. Ponowne wprowadzenie tej substancji na rynek w 2006 roku, tym razem jako już suplementu diety, przypisuje się Patrykowi Arnoldowi. Geranamina miała tworzyć wtedy alternatywę dla efedryny, zakazanej do stosowania w suplementach diety w Stanach Zjednoczonych od 2005 roku. 

Od tego czasu geranamina  stosowana jest w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak przykładowo kofeina, głównie jako środek wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej, czyli z takim samym wskazaniem, jak wcześniejsze miksy efedryny i kofeiny. Wprawdzie na etykietach suplementów zawierających metyloheksanaminę czasami wymieniany jest olejek geraniowy lub ekstrakt z geranium jako źródło metyloheksanaminy, to jednak, jak pokazały badania, takie surowce geraniowe nie zawierają metyloheksanaminy, a więc zawarta w tych suplementach substancja musi być raczej pochodzenia syntetycznego. W różnych innych badaniach sprawdzano również możliwość występowania DMAA w innych roślinach, ale na dzień dzisiejszy nie znaleziono przekonujących dowodów przemawiających za tym, że ta substancja pojawia się w ogóle w jakichś surowcach roślinnych.

Geranamina jest środkiem zakazanym w sporcie przez przepisy antydopingowe, a w niektórych krajach widnieje na liście nielegalnych środków psychoaktywnych.

Wydaje mi się, że nie dotyczy to raczej Polski, ale nie mam w tej kwestii 100-procentowej pewności (sprawdzenie statusu prawnego danej substancji bywa czasami czasochłonne). DMAA ma relatywnie długi okres półtrwania (czas potrzebny do usunięcia z organizmu połowy przyjętej dawki) - ponad 24 godziny, w związku z czym przyjmowana nawet raz dziennie (przykładowo przed treningiem) w stosunkowo niewielkich dawkach z zawierającego ją suplementu może kumulować się w organizmie. Nie wydaje mi się jednak, aby ponad 3-tygodniowej abstynencji mogła być jeszcze wykryta w moczu lub we krwi. Mam również wątpliwości, czy wspomniane przez Ciebie badanie będzie obejmowało oznaczenie geranaminy. Na wszelki wypadek zachowaj jednak opakowanie stosowanego przez ciebie suplementu diety; w razie czego będziesz się mógł wytłumaczyć nieumyślnym przyjęciem środka zakazanego, nabytego legalnie. Nic więcej nie mogę w tej kwestii podpowiedzieć, albowiem ani nie jestem w stanie rozeznać stanu prawnego geranaminy w Polsce, ani zapoznać się z charakterem przechodzonych przez Ciebie badań.

Natomiast jako alternatywę dla wspomnianego przez Ciebie produktu śmiało mogę Ci polecić albo PRE WORKOUT Allnutrition, albo FAME PRE WORKOUT SFD Nutrition.      

Sławomir Ambroziak Farmakolog 26 marca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.