SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ashwagandha, a inne adaptogeny

Czy suplementowanie ashwagandhy i schizandry jest właściwe ma to sens? i czy nie ma jakiś przeciwskazań ? Jeśli tak to z jakimi innymi adoptogenami najlepiej suplementować ashwagandhę ?

Karolele 07 lipca 2021
Ekspert odpowiada

Mówiąc najprościej, tzw. adaptogeny mają zadanie uodparniać nas na psychiczne i fizyczne czynniki stresogenne, takie jak przykładowo niepowodzenia życiowe, presja zawodowa, choroby infekcyjne, upał, zimno, niedotlenienie lub nadmiar pracy fizycznej.

Otóż składniki bioaktywne niektórych roślin posiadają po prostu zdolność ułatwiania adaptacji ludzkiego organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych, a tym samym niwelowania niekorzystnych dla organizmu skutków stresu środowiskowego. Rośliny dostarczające tego typu składników zwykliśmy nazywać ziołami adaptogennymi albo krócej – adaptogenami. Do grupy adaptogenów zaliczane są takie zioła, które są całkowicie bezpieczne i zupełnie nietoksyczne, zapewniają pozytywną odpowiedź organizmu na stres oraz wykazują w obliczu stresu normalizujący wpływ na nasz organizm. Suplementacja adaptogenów ma pozwalać na sprawne funkcjonowanie naszego organizmu w obliczu czynników stresogennych i pomagać mu przywracać naturalną równowagę życiową po ustąpieniu tych czynników. Adaptogeny ułatwiają również, czego dowodzą badania, adaptację do wysiłku sportowego, wspomagając rozwój takich cech motorycznych, jak przykładowo siła czy wytrzymałość.

Oczywiście lista adaptogenów o potwierdzonej badaniami naukowymi skuteczność jest długa, niemniej popularnością pośród konsumentów cieszą się tylko niektóre z nich, a w pierwszej kolejności: ashwagandha, żeń-szeń, eleuterokok, bakopa, traganek, różeniec i cytryniec.

Ashwagandhę można oczywiście łączyć w jednaj suplementacji z różeńcem górskim lub cytryńcem (schizandrą). Można łączyć ze sobą nawet te wszystkie trzy adaptogeny. Ogólnie uważa się, że adaptogeny można łączyć ze sobą w dowolnych konfiguracjach, co ma poprawiać efektywność ich działania. Dlatego też na rynku suplementów diety możemy spotkać wiele preparatów złożonych, zestawiających w swoim składzie rozmaite adaptogeny w rozmaitych dawkach i konfiguracjach.

Sławomir Ambroziak Farmakolog 08 lipca 2021
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.