SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ashwaganda, stała suplementacja czy przerwa w stosowaniu

Witam czy jest jakiś określony czas po którym należy zrobić przerwę w zażywaniu ashwagandy? Jeśli tak to po jakim czasie i na jak długo zrobić przerwę?

Marta 01 stycznia 2022
Ekspert odpowiada

Ashwagadha należy do suplementów z grupy zwanej adaptogenami tak samo, jak przykładowo słynny żeń-szeń koreański.

Zadanie adaptogenów polega w pierwszej kolejności na wzmocnieniu naszej odporności psychicznej i fizycznej na niesprzyjające warunki stresu środowiskowego. Natomiast sportowcy i bywalcy siłowni stosują adaptogeny z uwagi na ich zdolność do wspomagania rozwoju masy i siły mięśni w odpowiedzi na trening oporowy. 

Oczywiście te kierunki działania adaptogenów nie ujawniają się po pierwszej ich dawce. Adaptogeny należy więc przyjmować przez dłuższy czas, by odczuć ich pozytywne działanie na organizm i mięśnie. Wprawdzie pierwsze efekty mogą pojawiać się już po kilku dniach suplementacji, to jednak pełen efekt osiągany jest po kilku tygodniach, a nawet kilku miesiącach systematycznej suplementacji.

Polecamy również: Co to są adaptogeny? Lista adaptogenów i ich właściwości

Jeżeli chodzi o czas suplementacji adaptogenów, to nigdy nie ustalono w tym względzie jednolitych standardów. Tak więc część specjalistów optuje za ciągłą suplementacją, zaś część uważa, że suplementacja adaptogenów powinna być cykliczna. Niemniej najczęściej przyjmuje się, że cykle stosowania adaptogenów powinny trwać przynajmniej trzy miesiące i być oddzielone jedno- lub dwumiesięczną przerwą. 

Osobiście nie mam wyrobionego na ten temat zdania. Ja zwykle stosowałem dany adaptogen przez dłuższy okres czasu, od sześciu do dwunastu miesięcy, a gdzieś po miesiącu przerwy przestawiałem się na jakiś inny suplement z tej grupy.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 03 stycznia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.