SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Alkohol w sportach walki

Czy jeśli trenuje sporty walki codziennie łącznie w tygodniu robię 7 treningów takich do granic możliwości, weekend regeneracja to zaszkodzi w takim przypadku raz na miesiąc czy dwa w sobotę wypicie niedużej ilości alkoholu? Np 3-4 piwka. Chodzi tu głównie o kondycję wytrzymałość czy będzie miało to jakiś wpływ czy można sobie robić od czasu do czasu taki reset bez konsekwencji?

Majkendo 19 marca 2022
Ekspert odpowiada

Jeżeli chodzi o spożywanie alkoholu przez sportowców to, w świetle badań naukowych, wieści nie są niestety pocieszające. Otóż spożywanie alkoholu skutkuje uszkodzeniami mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego, co może odbijać się jednocześnie niekorzystnie na sile i kondycji zawodnika.

Alkohol hamuje bowiem w pierwszej kolejności regenerację i rozwój mięśni na drodze hamowania migenezy - procesu budującego włókna mięśniowe z macierzystych komórek mięśniowych, czyli tak zwanych komórek satelitarnych. 

Jedynym pocieszeniem może być to, że - jak ustalono w badaniach naukowych - jeden ze składników chmielu działa anabolicznie, czyli wspomaga regenerację i rozwój umięśnienia. Jeżeli więc już jakiś sportowiec ma ochotę coś chlapnąć, jak to się mówi, to powinien wybierać właśnie piwo. Wiem, bo sam byłem czynnym sportowcem, że czasami człowiek miał chętkę na przysłowiowego kielicha. Alkohol dobrze łagodzi napięcia związane z ciężkim reżimem treningowym, aktywuje bowiem receptory GABA, a jednocześnie hamuje receptory NMDA, co skutkuje silnym efektem przeciwlękowym.  

Tak więc, przechodząc do meritum Twojego pytania, nie sądzę, choć generalnie nie polecam sportowcom spożywania alkoholu, aby 3-4 piwka raz na miesiąc miały jakiś szczególnie negatywny wpływ na Twoją kondycje i siłę, niezbędne w sportach walki.     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 22 marca 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.