SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

156 w wieku 15 lat

Cześć, w wieku 15 lat mam 156 cm wzrostu. Nie oszukujmy się - jest to bardzo mało. Moja mama ma 152 a tata 165. Byłem u endokrynologa, powiedział że to prawdopodobniej genetyczne. Dodatkowo sprawdził mój wiek kostny - wynosi on 14 lat (mam teraz 15, no można powiedzieć 15.5). Jakie ćwiczenia/witaminy są potrzebne, aby osiągnąć wzrost chociaż 170? Gdybym miał chociaż 165 to raczej bym nie zadawał takiego pytania. W suplementy na wzrost chyba bez sensu się bawić bo to raczej ściema. Ewentualnie jakieś porady od was, niby mam te 15 lat i moje kości nadal się wydłużają ale chętnie bym poczytał czy ktoś miał podobny wzrost i jaki ostatecznie urósł. Taki wzrost przekreśli mi sporo sposobów na pracę na przykład. Pozdrawiam!

FoxerGamesPL 08 marca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zgadza się, jeżeli chodzi o wzrost to bardzo dużo mają tutaj do powiedzenia nasze geny.
Wystarczy właśnie sprawdzić wiek Twoich rodziców, aby mniej więcej oszacować, ile możesz mieć Ty wzrostu. Ważne również jest to, jakiego wzrostu byli dziadkowie. Jakby nie było dziedziczymy geny co drugie pokolenie, więc to geny dziadków będą tutaj ważniejsze niż Twoich rodziców. U mnie, pomimo że rodzice mieli po 170 i 175 cm wzrostu, ja mam 193 cm, mój brat 184 cm, a siostra 172 cm, więc wszyscy jesteśmy wysocy, za dziadkami właśnie. 

Polecamy również: Wzrost człowieka, a siła i budowanie mięśni

Czy masz szanse na +170 cm?
Nie chce bawić się tutaj we wróżkę, jednak w mojej opinii, patrząc na to, że tendencję są do tego, że młodzież obecnie jest dość wysoka, to masz jeszcze szanse na to, aby osiągnąć 170 cm wzrostu. 

Jak skutecznie wspomagać wzrost?
Wzrost możesz skutecznie przyspieszyć i wspomóc Twój organizm na 3 sposoby:

1. Aktywność fizyczna - bardzo ważne jest to, aby Twoje ciało miało stymulacje, że musi się rozwijać. Nie musi być to trening siłowy i siłownia. Może to być gra zespołowa, sporty walki, czy ogólna aktywność fizyczna, jak jazda na rowerze, bieganie, pływanie w basenie  itd. Dodam, że siłownia nie jest tutaj przeszkodzą, nie hamuje ona wzrostu, a pozwala się rozwijać, jak każdy inny sport. 

2. Odżywianie - Twoje posiłki muszą być ograniczone pod kątem cukru, jego dodatkowych ilości, czy niezdrowych tłuszczy. Należy więc ograniczyć słodycze, słodkie napoje, czy fast foody i słone przekąski. Warto korzystać z produktów pełnozbożowych, jak i pokarmów zasobnych w białko. 

3. Suplementacja - jeżeli chodzi o suplementy diety, tutaj obowiązkowo powinien pojawić się tran, lub czyste kwasy omega 3. witamina d3 wraz z k2 oraz wapń, które będą pomagały kształtować się Twojemu szkieletowi. 

mogą to być, takie produkty, jak:
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Omega_3_K2_D3-opis35318.html
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_ADEK_ _Omega_3_Strong-opis40965.html
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_CALCIUM_D3_K2-opis38499.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 09 marca 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.