SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

13-latek trenuje na siłowni - martwy ciąg i wyciskanie na ławie

Mam pytanie czy gdy mam 13 lat wzrost 181 waga 63/4 to 60 kg na ławie i 100 w martwym to dobry wynik ?

DawidCzajson 21 June 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Twoje wyniki, jak na ten wiek są imponujące, jednak trenowanie w ten sposób jest bardzo niebezpieczne i w przyszłości może powodować mnóstwo kłopotów. 

Mając 13 lat, Twoje ciało posiada wiele struktur, które nie są w pełni ukształtowane, nie mówiąc już o tym, że Twój kręgosłup ma dużo chrząstek w miejscu, gdzie powinny być kości. Twoje ciało nie jest jeszcze na tyle wytrzymałe, aby podnosić tak duże obciążenia, o których napisałeś.

To prawda, wyniki jak na Twój wiek i pewnie niewielki staż są spore, jednak w tym wieku nie powinieneś trenować w taki sposób. Nie mam tutaj na myśli tego, że siłownia może zahamować Twój wzrost, bo zapewne tak się nie stanie, ale w przyszłości Twoje ciało będzie bardziej osłabione pod kątem wytrzymałości szkieletu i będziesz bardziej podatny na kontuzje. 

Polecamy również: Jak dbać o stawy?

Jak trenować mając 13 lat?

Przede wszystkim powinieneś skupić się na treningu z własną masą ciała jak np. trening kalisteniki. Na treningu powinieneś skoncentrować swoją uwagę bardziej na ogólnej sprawności ciała niż przeciążać się na ciężarach. A jak już zdecydujesz się na trening z obciążeniem, to powinien być on lekki, bardziej ukierunkowany na trening obwodowy. 

Sprawdzanie maksów w tym wieku może skończyć paskudną kontuzją. Dlatego zdecydowanie odradzam. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 21 June 2022
0